Trening kolarski zimą - dlaczego warto biegać?

Bieganie jest popularną formą trenowania w okresie zimowym. Zdarza się też, że wyczynowi kolarze wykonują ćwiczenia biegowe w okresie letnim. Jeśli zastanawiasz się, jak generować większą moc na rowerze, jak być szybszym na maratonie MTB, jak być szybszym na wyścigu szosowym, to z pewnością bieganie może być jednym z elementów trenowania, który przybliży Cię do osiągnięcia Twoich celów sportowych.


Wysiłek koncentryczny - co to takiego?

Kolarstwo jest wysiłkiem koncentrycznym, co oznacza, że mięśnie w fazie ich skurczu skracają się. Taki wysiłek nie powoduje znaczących uszkodzeń mięśni. Jednak w czasie jazdy w trudnym terenie mogą pojawiać się wibracje, które wymuszają czynności amortyzujące. Tak dzieje się szczególnie w kolarstwie górskim.

Wyniki sportowe a uszkodzenia mięśniowe

Czynności amortyzujące kolarzy górskich są już wysiłkiem ekscentrycznym, tzn. mięśnie w fazie ich skurczu są rozciągane. Taka sytuacja sprzyja uszkadzaniu komórek mięśniowych i tym samym taka sytuacja sprzyja rozwojowi zmęczenia. Uszkadzanie komórek mięśniowych może być większe, jeśli podczas wysiłku kolarskiego pojawiają się silne skurcze mięśni (np. przy atakach lub przy pokonywaniu stromych podjazdów). Dlatego badania eksperymentalne wykazały, że wynik sportowy w zawodach kolarzy jest związany z wielkością uszkodzeń mięśniowych. Co więcej wyniki te dotyczyły nie tylko kolarzy górskich, lecz także kolarzy szosowych.

Zobacz nasz artykuł o ocenie gotowości treningowej.

Jak uodpornić mięśnie na uszkodzenia?

Aby uodpornić mięśnie na uszkodzenia warto jest wykonywać wysiłki ekscentryczne. Najbardziej typowym treningiem ekscentrycznym są zejścia do przysiadu z bardzo dużym ciężarem. Taki trening kolarski zimą może jednak prowadzić do rozwoju masy mięśniowej. Wobec tego kolarze potrzebują innych bodźców. Ekscentryczne skurcze mięśni występują podczas biegania lub chodzenia po górach (schodzenia z gór). Udowodniono, że te formy ruchu są dobrymi bodźcami treningowymi, które pozwalają zwiększyć odporność mięśni na uszkodzenia. Dlatego bieganie powinno stać się elementem  w treningu kolarskim, zarówno przy trenowaniu MTB, jak i kolarstwa szosowego.

Podsumowując, warto aby elementem Waszego przygotowania do sezonu startowego stały się ćwiczenia biegowe. Dzięki temu Wasze mięśnie będą bardziej odporne na uszkodzenia i prawdopodobnie pozwoli to na osiąganie lepszych wyników.

AI TRAINER Blog

AI TRAINER Blog