TRENING KOLARSKI BEZ TAJEMNIC - zapraszamy na pierwszy odcinek serii filmów o optymalnym trenowaniu

Ruszamy z pierwszym filmem o efektywnym treningu kolarskim!

Zastanawiasz się jak trenować na rowerze? Jak ułożyć pierwszy plan treningowy lub poprawić swój trening kolarski? Chciałbyś polepszyć swoją technikę jazdy lub dowiedzieć się jak jeździć na rowerze by schudnąć?

W takim razie ten kanał jest dla Ciebie! Wrzucamy nowe odcinki regularnie. Dowiesz się o wszystkim, co każdy kolarz chce o treningu wiedzieć, ale boi się zapytać. Tajniki profesjonalnych metod treningowych w kolarstwie staną przed Wami otworem. Przekażemy Ci informacje o treningu kolarskim, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Zasubskrybuj nasz kanał na YouTube, by żaden odcinek nie umknął Twojej uwadze i abyś to Ty był najbardziej na bieżąco z najświeższą wiedzą, dotyczącą optymalnego treningu kolarskiego. Oglądaj nas, zaskocz kolegów wiedzą, zabłyśnij podczas dyskusji na forum!

Tematem pierwszego odcinka będzie...

Kontrola efektów zmęczeniowych podczas treningu kolarskiego

Celem procesu treningowego kolarza jest poprawa prędkości poruszania się podczas wyścigu. Aby osiągnąć ten cel planuje się wykonywanie rozmaitych treningów, które w znacznej mierze mają rozwijać wydolność fizyczną. Dzięki większej wydolności fizycznej kolarz morze generować na rowerze większą moc, jak również dzięki większej wydolności fizycznej kolarza wolniej rozwija się zmęczenie i szybciej następuje wypoczynek.

Aby rozwinąć wydolność fizyczną kolarz musi regularnie wprowadzać się w stan zmęczenia. Dlatego celem wielu treningów kolarskich jest osiąganie zmęczenia. Jeśli podczas treningu udaje się osiągnąć powyższy cel, wówczas następuje adaptacja do warunków, które spowodowały zmęczenie. W ten sposób rozwija się wydolność fizyczna kolarza i poprawia moc podczas zawodów kolarskich.

Zmęczenie

Z definicji zmęczenie jest to spadek lub brak zdolności do wykonywania pracy (jazdy na rowerze). Zmęczenie, zależnie od rodzaju treningu, może mieć różne przyczyny. Tym samym zmęczeniu będą towarzyszyły różne objawy. Najczęściej występującymi objawami zmęczenia następującego w wyniku treningów kolarskich są:

· Zwiększanie się trudności utrzymania zadanego poziomu mocy

· Spadek mocy, zwłaszcza gdy podczas treningu wykonywane są sprinty

· Zwiększanie się stężenia mleczanu we krwi, gdy ćwiczeniom towarzyszy intensywność przekraczająca poziom FTP.

· Obniżanie się pH krwi, gdy ćwiczeniom towarzyszy intensywność przekraczająca poziom FTP

· Zwiększona aktywność kinazy kreatynowej zmierzona kilkanaście – kilkadziesiąt godzin po treningu, gdy trening polega na podnoszeniu dużych ciężarów, wykonywaniu ćwiczeń biegowo – skocznościowych, schodzeniu lub zbieganiu z góry, wykonywaniu ćwiczeń w warunkach nasilonych wibracji

· Wzrost zawartości mocznika we krwi, gdy trening wymaga dużego lub intensywnego wydatku energetycznego

To ważne

Kolarz musi identyfikować objawy zmęczenia, gdyż to pozwala mu stwierdzić, czy realizuje podstawowy cel treningu fizycznego. Jeśli trening fizyczny nie prowadzi do zmęczenia, a zawodnik i trener nie potrafią tego stwierdzić, wówczas proces trenowania nie będzie efektywny.

Pamiętajcie, że jeśli podczas treningu obserwujecie spadki mocy lub zwiększa się trudność jej utrzymania, to zmierzacie we właściwym kierunku!!!

AI TRAINER Blog

AI TRAINER Blog