baner inpeak powermeter
Pomiar mocy

Rowerowy pomiar mocy

Trenujesz i trenujesz i ciągle brak rezultatów takich, na jakie liczysz? Najgorsze jest to , że Twoi rywale odstawiają Cię kluczowych sztajfach? Pomiar mocy to coś co odmieni Twoje podejście do treningu kolarskiego, ale zacznijmy od początku.

Co to jest pomiar mocy?

Najkrócej rzecz ujmując pomiar mocy to czujnik do monitorowania mocy, jakie generują Twoje nogi przy naciskaniu pedałów. Prościej rzecz ujmując, tak jak nazwa podpowiada, dzięki niemu wiemy jak mocno kręcimy. Nawet nie wiesz jak duże korzyści niesie za sobą kontrolowanie tego parametru.

Po co pomiar mocy?

Przede wszystkim dla danych, wiesz jak mocno jedziesz. Trening z pomiarem mocy jest znacznie dokładniejszy niż z pulsometrem. Jazda na tętnie często zależy od pogody, naszego wyspania, etc. Moc jest określana konkretnie w danej chwili – mamy większą kontrolę nad tym jak jedziemy, serce z opóźnieniem reaguje na zmiany.

Kolejną zaletą jest możliwość rozplanowania i kontroli tempa wyścigowego. Będziesz widział, jak wystartować, aby nie przypłacić odcięciem na finishu.

pomiar-mocy-trening-kolarski

Jaki pomiar mocy wybrać?

Pośród pomiarów mocy możemy wyróżnić podstawowe typy:

  • w tylnej piaście
  • na korbie
  • w pedałach

Rodzaje mierników mocy

Miernik mocy w pedałach

Dość delikatne, nie polecane w szczególności dla MTB. Niefortunny upadek może być bardzo kosztowny. Mają podobną dokładność jak pomiar mocy w korbie. Przydatne dla osób jeżdżących na szosie i mających kilka rowerów.

Pomiar mocy na korbie

Uniwersalne, mogą być nawet montowane na Twoich korbach! Zdecydowanie wytrzymalsza opcja, niż pomiar mocy w pedałach, ale zdecydowanie nie tak łatwa do przełożenia jak miernik w blokach.

 
pomiar-mocy-korba-inpeak

Pomiar mocy w tylnej piaście

Zdecydowanie najmniej uniwersalna forma pomiaru mocy. Musisz mieć specjalnie złożone koło, które w wypadku uszkodzenia na wyścigu, nie będzie możliwe do szybkiego przełożenia. Ten typ mierników raczej wychodzi już z obiegu.

Naszym wyborem jest pomiar mocy w korbie, dzięki największej dokładności w  porównaniu z wytrzymałością i uniwersalnością.

Jak trenować z pomiarem mocy

Zdecydowanie najprostszym sposobem jest wykupienie naszej aplikacji treningowej, w której będziesz otrzymywał dokładne informacje co do intensywności i długości treningu.

Zapisz się do newslettera!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.