Trening bez tajemnic

ZIMOWY TRENING KOLARSKI CZ.1

Wśród głównych czynników wpływających na wyniki sportowe w kolarstwie uważa się masę ciała. W regulowaniu masy ciała szczególny nacisk należy kłaść na eliminowanie nadmiernych zapasów tkanki tłuszczowej.

Utrata tkanki tłuszczowej zależna jest od bilansu energetycznego. Zima to dobry czas, aby treningowy mógł towarzyszyć ujemny bilans energetyczny, tzn. żeby dobowe zużycie energii było większe od dobowego dostarczania energii z pożywienia. Aby tracić energię należy wykonywać wysiłek, najlepiej długotrwały, ponieważ podczas wielogodzinnej pracy organizm zmuszony jest do utleniania znaczącej ilości kwasów tłuszczowych. Aby proces ten przebiegał w sposób bardzo efektywny – intensywność takiego wysiłku powinna być na umiarkowanym poziomie (zbliżonym do indywidualnego progu tlenowego).

Zalety długich zimowych treningów dla kolarza

W związku z powyższym w zimowych planach treningowych warto umieszczać długotrwałe treningi o umiarkowanej intensywności. Wykonywanie takich treningów ma jeszcze dwie zalety. Pierwsza z nich to pozytywny wpływ długotrwałego treningu o umiarkowanej intensywności na intensywność zużywania kwasów tłuszczowych podczas wysiłku. Obserwuje się, że osoby regularnie trenujące są zdolne do bardziej intensywnego metabolizmu tłuszczów, dzięki czemu mogą one być zdolne wykonywać intensywną pracę w dłuższym czasie (są zdolne szybko jechać na rowerze na dłuższym dystansie wyścigu). Drugą z zalet jest pozytywny wpływ długotrwałych treningów o umiarkowanej intensywności na efektywność jazdy na rowerze. Efektywność jest m.in. efektem wielokrotnego powtarzania określonej czynności ruchowej. Kręcenie korbami roweru jest podczas długotrwałej jazdy wielokrotnie powtarzane. Dzięki temu powstają korzystne warunki do uczenia się perfekcyjnej techniki tego ruchu. Proces ten można dodatkowo wspierać stwarzając warunki ułatwienia w początkowej fazie rozwoju kolarza (będzie to polegało na pedałowaniu z niską kadencją) lub utrudnienia w zaawansowanej fazie rozwoju kolarza (będzie to polegało na pedałowania z wysoką kadencją lub pedałowaniu jedną – izolowaną – nogą).

Co daje taki trening

Ostatecznie, kolarze, którzy wykonują dużo treningów długotrwałych, charakteryzują się wyższą efektywnością jazdy, tzn. tracą mniej energii podczas jazdy z określoną mocą lub osiągają wyższą moc przy określonym wydatku energetycznym.

Nie odpuszczaj zimy

Podsumowując, starajcie się w okresie zimowym wykonywać możliwie dużo wysiłków długotrwałych, gdyż to pomoże Wam w redukcji masy tkanki tłuszczowej, zwiększy Wasze zdolności do użycia tłuszczów podczas zawodów kolarskich oraz rozwinie poziom Waszej efektywności pracy.

Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *