Trening bez tajemnic

Trening w okresie poprzedzającym ściganie cz. 1

Cele treningu kolarskiego

Podstawowym celem treningu kolarskiego jest poprawa koordynacji pracy mięśni. Koordynacja wyraża się w kilku aspektach: m.in. zaangażowania jak największej ilości komórek mięśniowych podczas nacisku na pedał, współpracy mięśni pełniących przeciwstawne (antagonistyczne) funkcje, pobudzenia mięśni do skurczu w odpowiedniej fazie obrotu korbą. Zwiększanie się siły nacisku na korbę jest efektem przede wszystkim pobudzenia większej ilości komórek mięśniowych do pracy. Taki efekt uzyskuje się przede wszystkim poprzez trening z dużym oporem zewnętrznym. Trening ten kojarzy się głównie z ćwiczeniami wykonywanymi na siłowni z użyciem ciężarów. Jednak taki trening można też wykonać na rowerze wykorzystując dostępne podjazdy i dobierając odpowiednio ciężkie przełożenie w rowerze. 

Współpraca między mięśniami

Współpraca pomiędzy mięśniami wpływa na ilość wykonanej pracy wewnętrznej (nie służącej w napędzaniu roweru). Jeśli poziom współpracy pomiędzy mięśniami antagonistycznymi jest niski, to kolarz musi zużyć dużo energii na pokonanie oporu własnych mięśni. W ten sposób dochodzi do szybkiego męczenia się. Aby poprawiać tą cechę, trzeba po prostu dużo jeździć na rowerze. Można też wykonywać ćwiczenia służące nauczaniu i doskonaleniu techniki pedałowania. Takie ćwiczenia polegają na jeździe z niskim lub wysokim rytmem pedałowania, w odniesieniu do rytmu intuicyjnie optymalnego. Takie ćwiczenia mogą też polegać na pedałowaniu jedną (izolowaną) nogą. 

Trening rozwijający siłę podczas jazdy na rowerze może dość szybko przynosić zauważalne efekty. Jednak trening kształtujący ekonomię energetyczną jazdy jest procesem długotrwałym, a w krótkim czasie efekty są trudne do zauważenia. Jest to jednak trening niezbędny na drodze do kolarskiego mistrzostwa, dlatego życzę Wam wytrwałości w jego realizowaniu!

Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *