Trening bez tajemnic

TRENING KOLARSKI BEZ TAJEMNIC. Ocena gotowości treningowej.

Zmęczenie jest pozytywnym efektem trenowania, gdyż jest ono warunkiem pojawiania się zmian adaptacyjnych. Tym samym jest ono niezbędne do tego, żeby poprawiać moc podczas jazdy w wyścigu kolarskim. Z tego powodu treningi powinny być długie, częste i intensywne.

Jednak jeśli pomiędzy kolejnymi treningami stosowane są krótkie przerwy wypoczynkowe, to efekty zmęczeniowe zaczynają się sumować. Gdy taka sytuacja utrzymuje się długo (przez wiele dni), to zmiany adaptacyjne mogą nie wystąpić i w sezonie startowym możecie nie zaobserwować oczekiwanych efektów procesu treningowego. W związku z powyższym warto jest śledzić własną zdolność do wykonywania treningów (gotowość treningową). Jeśli gotowość treningowa jest długotrwale obniżona, wówczas należy odpocząć lub zmniejszyć obciążenia w dłuższym czasie.

trening szosowy

Trening szosowy

 

Sprawdzone sposoby oceny gotowości treningowej

Wśród sposobów oceny gotowości treningowej możemy wyróżnić:

  • Ocenę mocy w wysiłkach maksymalnych i submaksymalnych
  • Ocenę częstości skurczów serca podczas wysiłku submaksymalnego
  • Ocenę restytucji częstości skurczów serca
  • Ocenę zatokowej zmienności rytmu pracy serca
  • Analizy biochemiczne
  • Analiza jakości snu
  • Analiza subiektywnej ciężkości wysiłku
  • „Zmęczony” trening kolarski = gorsze wyniki

Jeśli sporadycznie zdarzy Wam się wykonać trening przy obniżonej gotowości treningowej, to nie zahamujecie przez to zmian przystosowawczych do udziału w zawodach. Jeśli jednak regularnie zdarza Wam się trenować w stanie obniżonej gotowości treningowej, to efekty Waszej pracy mogą nie być satysfakcjonujące. Z tego powodu warto zapoznać się ze sposobami oceny gotowości treningowej i regularnie stosować wybrane sposoby we własnej praktyce.

Powtarzalność – klucz do prawidłowo przeprowadzonych pomiarów gotowości treningowej

Ważne, aby metoda, którą będziecie stosować była zawsze taka sama. Ważne też, aby pomiary, które będziecie wykonywali zawsze przebiegały w ten sam sposób (w tej samej pozycji, w takim samym stanie, w takich samych okolicznościach). Tylko powtarzalność pomiarów pozwoli uzyskać Wam rzetelne dane i wartościowe informacje o gotowości treningowej. Wówczas, gdy zauważycie kilkudniowe obniżenie gotowości, postarajcie się trenować mniej i przeznaczyć więcej czasu na wypoczynek.

Zapraszamy do obejrzenia całego odcinka na ten temat na naszym kanale na YouTube!

Zasubskrybuj nasz kanał na YouTube, by żaden odcinek nie umknął Twojej uwadze i abyś to Ty był najbardziej na bieżąco z najświeższą wiedzą, dotyczącą optymalnego treningu. Oglądaj nas, zaskocz kolegów wiedzą, zabłyśnij podczas dyskusji na forum!

Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *