Trening bez tajemnic

ZIMOWY TRENING KOLARSKI CZ.3

Sprawność układu krążenia jest ważna ze względu na znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia oraz zdolności do intensywnego wysiłku, na przykład jazdy na rowerze. Podstawową miarą sprawności układu krążenia jest maksymalny pobór tlenu. Maksymalny pobór tlenu jest determinowany głównie wielkością przepływu krwi przez mięśnie.

Przepływ krwi przez mięśnie może być duży, jeśli serce kurczy się z dużą częstotliwością oraz pompuje dużą ilość krwi w fazie skurczu. Często zdarza się jednak, że sportowcy wytrzymałościowi (m.in. kolarze) charakteryzują się obniżoną wysiłkową częstością skurczów serca w porównaniu do populacji nietrenujących. Obniżenie się częstości skurczów serca w wysiłku submaksymalnym jest pożądane, jednak obniżenie się częstości skurczów serca w wysiłku maksymalnym może negatywnie wpłynąć na maksymalny pobór tlenu.

Wysiłkowy rytm pracy serca jest zależny od pobudzenia serca przez gałęzie autonomicznego układu nerwowego. W obserwacjach naukowych wykazałem (wraz ze współpracownikami), że trening o dużej objętości i niskiej intensywności oraz trening o dużej intensywności wpływają na rytm pracy serca (i pobudzenie autonomicznego układu nerwowego), choć wpływ ten jest silnie zindywidualizowany (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34300087/). Ostatecznie wykazaliśmy też silną indywidualizację pod względem zmian wydolności pod wpływem treningów o różnej intensywności, która daje się przewidywać (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32341248/). Efektem tych badań jest wniosek, że w większości przypadków duże znaczenie w rozwoju maksymalnego poboru tlenu ma intensyfikacja treningu.

Intensywne treningi powinny być też wykonywane w okresie zimowym. W tym czasie mogą się one odbywać na siłowni (podnoszenie ciężarów), mogą być one wykonywane w formie biegowej (podbiegi, sprinty), skocznościowej, wysiłków kolarskich z wysokim rytmem pedałowania.

Podsumowując, aby trening dobrze rozwijał maksymalny pobór tlenu (a tym samym też moc podczas jazdy na rowerze) postarajcie się, aby w okresie zimowym pojawiły się w Waszych planach treningowych wysiłki o wysokiej intensywności. Wysiłki takie powinny trwać od 15 sekund do 5 minut. Pamiętajcie też, że intensywne wysiłki w zimie nie powinny być dominującymi, ponieważ w zimie podstawowe znaczenie ma trening długotrwały.

Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *