Trening bez tajemnic

Trening w okresie poprzedzającym ściganie cz. 2

Uzyskanie dużej mocy

Podczas jazdy w wyścigu kolarskim potrzebna jest duża moc. Uzyskanie dużej mocy w długim czasie jest zależne zwłaszcza od ilości tlenu, który jest dostarczany do mięśni. Jeśli do mięśni trafia dużo tlenu, który jest w mięśniach sprawnie wykorzystywany, to możliwe jest osiągnięcie dużej mocy bez znaczących efektów zmęczeniowych. Aby ta cecha mogła się poprawić potrzebny jest trening. Zarówno długotrwałe treningi o umiarkowanej intensywności, jak i wielokrotnie powtarzane intensywne wysiłki o dużej mocy są skutecznym bodźcem do rozwoju zdolności dostarczania tlenu do mięśni i zużywania tlenu w mięśniach. Te zdolności rozwijają się często najszybciej, gdy stosowany jest zarówno trening wytrzymałościowy, jak i trening interwałowy o wysokiej i maksymalnej intensywności. 

Jak powstaje moc?

Kolarz podczas jazdy w zawodach osiąga moc, przy której nie jest możliwa produkcja energii tylko dzięki energii pochodzącej z przemian tlenowych. Część energii jest dostarczana z przemian glukozy, przy których produkowany jest kwas mlekowy. Gdy w mięśniach rośnie stężenie kwasu mlekowego, intensywność skurczów mięśniowych obniża się. Jednocześnie obniża się prędkość jazdy na rowerze. Poprzez trening można przesuwać poziom mocy, przy którym stężenie kwasu mlekowego w mięśniach rośnie, w kierunku wyższych wartości. Tym samym poprzez trening zwiększa się prędkość jazdy, przy której pojawiają się znaczące efekty zmęczeniowe. Mechanizmem tych zmian jest: z jednej strony produkcja mniejszej ilości kwasu mlekowego; z drugiej strony wzrost sprawności usuwania kwasu mlekowego. Aby poprawić te cechy najlepiej wykonywać kilka rodzajów treningów: długotrwałe i umiarkowanie intensywne; polegające na wielokrotnym powtarzaniu bardzo intensywnych wysiłków; polegające na kilkukrotnym powtórzeniu wysiłku o intensywności zbliżonej do mocy progu beztlenowego. 

Podsumowując, aby dobrze przygotować się do sezonu startowego Wasz program treningowy powinien połączyć zarówno długotrwałe wysiłki wytrzymałościowe z treningami opartymi o wysiłki wykonywane z wysoką i maksymalna intensywnością. Wówczas możecie spodziewać się dużych efektów w poprawie prędkości jazdy na rowerze.

Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *